• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Skip to primary sidebar

Class Notes

Free Class Notes & Study Material

  • Class 1-5
  • Class 6
  • Class 7
  • Class 8
  • Class 9
  • Class 10
  • Class 11
  • Class 12
  • NCERT SOL
  • Ref Books
Home » NCERT Solutions » Class 6 » Maths » Mensuration » Exercise 10.3

Exercise 10.3

Last Updated on July 3, 2023 By Mrs Shilpi Nagpal

NCERT Solutions for Class 6 Mathematics Exercise 10.3

  • Exercise 10.1
  • Exercise 10.2
  • Exercise 10.3

NCERT Answers for Class 6 Maths Chapter 10 |
Mensuration Exercise 10.3

Page 219

Ex 10.3 Class 6 Maths Question 1. Find the areas of the rectangles whose sides are : (a) 3 cm and 4 cm (b) 12 m and 21 m (c) 2 km and 3 km (d) 2 m and 70 cm

Answer

We know that

Area of rectangle = Length × Breadth

(a) l = 3 cm and b = 4 cm

Area = l × b = 3 × 4

= 12 cm2

(b) l = 12 m and b = 21 m

Area = l × b = 12 × 21

= 252 m2

(c) l = 2 km and b = 3 km

Area = l × b = 2 × 3

= 6 km2

(d) l = 2 m and b = 70 cm = 0.70 m

Area = l × b = 2 × 0.70

= 1.40 m2

Ex 10.3 Class 6 Maths Question 2. Find the areas of the squares whose sides are :
(a) 10 cm (b) 14 cm (c) 5 m

Answer

(a) Area of square = side2

= 102

= 100 cm2

(b) Area of square = side2

= 142

= 196 cm2

(c) Area of square = side2

= 52

=25 cm2

Ex 10.3 Class 6 Maths Question 3.The length and breadth of three rectangles are as given below :
(a) 9 m and 6 m (b) 17 m and 3 m (c) 4 m and 14 m

Which one has the largest area and which one has the smallest?

Answer

(a) Area of rectangle = l × b

= 9 × 6

= 54 m2

(b) Area of rectangle = l × b

= 17 × 3

= 51 m2

(c) Area of rectangle = l × b

= 4 × 14

= 56 m2

Area of rectangle 56 m2 i.e (c) is the largest area and area of rectangle 51 m2 i.e (b) is the smallest area

Ex 10.3 Class 6 Maths Question 4. The area of a rectangular garden 50 m long is 300 sq m. Find the width of the garden.

Answer

Area of rectangle = length × width

300 = 50 × width

width = 300 / 50

width = 6 m

Therefore, the width of the garden is 6 m

Ex 10.3 Class 6 Maths Question 5. What is the cost of tiling a rectangular plot of land 500 m long and 200 m wide at the rate of ₹ 8 per hundred sq m.?

Answer

Area of land = length × breadth

= 500 × 200

= 1,00,000 m2

Therefore, cost of tiling 1,00,000 sq m of land = (8 × 1,00,000) / 100

= ₹ 8000

Ex 10.3 Class 6 Maths Question 6. A table-top measures 2 m by 1 m 50 cm. What is its area in square metres?

Answer

Given

l = 2m

b = 1m 50 cm = 1.50 m

Area = l × b = 2 × 1.50

= 3 m2

Ex 10.3 Class 6 Maths Question 7. A room is 4 m long and 3 m 50 cm wide. How many square metres of carpet is needed to cover the floor of the room?

Answer

Given

l = 4m

b = 3 m 50 cm = 3.50 m

Area = l × b = 4 × 3.50

=14 m

Ex 10.3 Class 6 Maths Question 8. A floor is 5 m long and 4 m wide. A square carpet of sides 3 m is laid on the floor. Find the area of the floor that is not carpeted.

Answer

Area of floor = l × b = 5 × 4

= 20 m2

Area of square carpet = 3 × 3

= 9 m2

Area of floor that is not carpeted = 20 – 9

= 11 m2

Therefore, area of the floor that is not carpeted is 11 m2

Ex 10.3 Class 6 Maths Question 9. Five square flower beds each of sides 1 m are dug on a piece of land 5 m long and 4 m wide. What is the area of the remaining part of the land?

Answer

Area of flower square bed = 1 × 1

= 1 m2

Area of 5 square bed = 1 × 5

= 5 m2

Area of land = 5 × 4

= 20 m2

Remaining part of the land = Area of land – Area of 5 square bed

= 20 – 5

= 15 m2

Therefore, remaining part of the land is 15 m2

Ex 10.3 Class 6 Maths Question 10. By splitting the following figures into rectangles, find their areas (The measures are given in centimetres).

Ex 10.3 Class 6 Maths Question 10

Answer

(a)

Ex 10.3 Class 6 Maths Question 10 (a)

Area of HKLM = 3 x 3 = 9 cm2
Area of IJGH = 1 x 2 = 2 cm2
Area of FEDG = 9 cm2
Area of ABCD = 2 x 4 = 8 cm2
Total area of the figure = 9 +2 + 9 +8 = 28 cm2

(b)

Ex 10.3 Class 6 Maths Question 10 (b)

(b) Area of ABCD = 3 x 1 = 3 cm2
Area of BDEF = 3 x 1 = 3 cm2
Area of FGHI 3 x 1 = 3 cm2
Total area of the figure = 3 + 3 + 3 = 9 cm2

Ex 10.3 Class 6 Maths Question 11. Split the following shapes into rectangles and find their areas. (The measures are given in centimetres)

Ex 10.3 Class 6 Maths Question 11

Answer

(a)

Ex 10.3 Class 6 Maths Question 11 (a)

Area of rectangle ABCD = 2 x 10 = 20 cm2
Area of rectangle DEFG = 10 x 2 = 20 cm2
Total area of the figure = 20 + 20 = 40 cm2

(b)

Ex 10.3 Class 6 Maths Question 11 (b)

There are 5 squares each of side 7 cm.
Area of one square = 7 x 7 = 49 cm2
Area of 5 squares = 49 x 5 = 245 cm2

(c)

Ex 10.3 Class 6 Maths Question 11 (c)

Area of rectangle ABCD = 5 x 1 = 5 cm2
Area of rectangle EFGH = 4 x 1 = 4 cm2
Total area of the figure = 5 + 4 cm2

Ex 10.3 Class 6 Maths Question 12. How many tiles whose length and breadth are 12 cm and 5 cm respectively will be needed to fit in a rectangular region whose length and breadth are respectively: (a) 100 cm and 144 cm (b) 70 cm and 36 cm.

Answer

(a) Area of rectangle = 100 × 144

= 14400 cm

Area of one tile = 5 × 12

= 60 cm2

Number of tiles = (Area of rectangle) / (Area of one tile)

= 14400 / 60

= 240

Hence, 240 tiles are needed

(b) Area of rectangle = 70 × 36

= 2520 cm2

Area of one tile = 5 × 12

= 60 cm2

Number of tiles = (Area of rectangle) / (Area of one tile)

= 2520 / 60

= 42

Hence, 42 tiles are needed

Filed Under: Class 6, Maths, Mensuration, NCERT Solutions

About Mrs Shilpi Nagpal

Author of this website, Mrs. Shilpi Nagpal is MSc (Hons, Chemistry) and BSc (Hons, Chemistry) from Delhi University, B.Ed. (I. P. University) and has many years of experience in teaching. She has started this educational website with the mindset of spreading free education to everyone.

Reader Interactions

Comments

  1. Arohi Dutta says

    January 17, 2022 at 10:00 am

    No doubt… Very good

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Primary Sidebar

  • Facebook
  • Pinterest
  • Twitter
  • YouTube

CATEGORIES

  • —— Class 6 Notes ——
  • —— Class 7 Notes ——
  • —— Class 8 Notes ——
  • —— Class 9 Notes ——
  • —— Class 10 Notes ——
  • —— NCERT Solutions ——

© 2016 - 2025 · Disclaimer · Privacy Policy · About Us · Contact Us